Imprezy integracyjne

Imprezy integracyjne

środa, 9 marca 2016

Budowanie zespołu - niełatwe początki

Jak stworzyć dobry i skuteczny zespół pracowników? Te pytanie zadaje sobie niemal każdy manager, który staje przed zadaniem budowania zespołu. Tak jak wiele jest ludzi i charakterów, tak wiele może być problemów i kryzysów. Tworząc grupę zadaniową należy zdawać sobie sprawę, ze nie będzie to zadanie łatwe, jednak możliwe w realizacji. Spójrzmy jednak, jak wygląda ten proces w teorii.
Pierwszy etap to rekrutacja (jeśli zespół tworzony jest na nowo) bądź zapoznanie się z osobami, które zostały wytypowane do danej grupy. Bardzo ważnym czynnikiem jest dobrowolność i satysfakcja poszczególnych członków zespołu, że znaleźli się właśnie w tym miejscu w i tym czasie. Jeśli tak nie będzie - nasza praca może okazać się od początku walką z wiatrakami.

Na proces grupowy składają się cztery fazy, które kończą się efektywną współpracą. Na początku jest wspomniane już formowanie, następnie docieranie, normalizacja, a w rezultacie - współdziałanie. Oczywiście nie zawsze proces będzie przebiegał podręcznikowo, jednak niemal w każdej grupie można wyróżnić takie właśnie fazy. Bardzo trudną dla menedżera jest faza docierania, gdzie jego funkcje motywacyjne i komunikacyjne wystawione są na poważną próbę. Kiedy jednak przejdziemy już ten etap - pozostaje przysłowiowe spijanie pianki i naprawdę efektywna praca. Rola menedżera uwypukla się także na początku, przy team buildingu, ponieważ stworzona przez niego atmosfera oraz wizerunek silnie wpływają na relacje między pracownikami.

czwartek, 3 marca 2016

Uczymy się współpracy w zespole

Tak jak z wieloma cechami charakteru po prostu się rodzimy, tak umiejętność pracy w grupie można z mniejszym bądź lepszym skutkiem nabyć. Podstawowe kompetencje podkreślane przez psychologów, które pozwalają efektywnie współpracować w grupie to wspólne planowanie zadań, wyznaczanie celów, umiejętność precyzyjnego komunikowania się i słuchania, zachowanie asertywności z poszanowaniem czyjegoś zdania, empatia – zarówno w stosunku do swoich jak i cudzych emocji, a także znajomość technik motywacyjnych. 


Materiały udostępnione przez firmę Team&Personal

Dobrym sposobem na zaszczepienie w zespole, którym kierujemy, ducha współpracy jest organizacja szkolenia biznesowego z zakresu team buildingu, który w nieco lżejszy sposób przekaże wymagane cechy. Team builidng to nowoczesne podejście do współpracy w grupie, budowane nie tylko na wyuczonych teoriach, ale zwykłych, prostych relacjach, takich jak zaufanie, przyjaźń, wsparcie i empatia. Wiele firm niechętnie wpływa na integrację pracowników, twierdząc, że wpływa to na niekorzyść, marnotrawienie czasu i strat finansowych. Dobre relacje między pracownikami to jednak klucz do sukcesu, jeśli wymagamy prawdziwej pracy zespołowej, a nie tylko przekazywania sobie gotowych rezultatów na coraz to inne stanowisko. Może więc warto planując wyjazd integracyjny zaplanować tego typu działania? Można powiedzieć, że wcześniej wymienione cechy mogą się w pracowniku ukrywać przez to, że wydaje mu się niewłaściwym pokazywać swoje prawdziwe oblicze i charakter. To z kolei prowadzi do nerwicy i stresów, a pracę traktujemy jako kierat, a nie przyjazne miejsce, przynoszące nam wiele satysfakcji. Pamiętajmy o tym – lubiąc swoją pracę i współpracowników możemy zdziałać o wiele więcej.

Idealne cechy konferansjera

Poszukując idealnego konferansjera, który profesjonalnie poprowadzi konferencję, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie będą oczekiwania i tematyka spotkań. W przypadku konferencji naukowych bardzo dobrze sprawdzi się osoba obeznana w temacie, specjalista w danej dziedzinie, a jednocześnie człowiek otwarty, komunikatywny i o dobrej prezencji. Nie można jednak przesadzać z tym ostatnim - dobry konferansjer, to przede wszystkim ktoś inteligentny o ogromnej intuicji, wyważeniu i dyplomatycznemu podejściu do każdej sytuacji. 


W dyskusjach, kim powinien być idealny konferansjer, występuje wiele głosów i stron. W zależności od sytuacji osoba taka powinna być odważna i potrafiąca w cudzysłowie "uciąć" niepotrzebne dyskusje, ale robiąc to jednocześnie w sposób taktowny. Druga strona medalu, to taktowne wysłuchanie każdego prelegenta, umiejętność dopasowania się do sytuacji i tematu.

Konferansjer może być zarówno osobą wiodącą i mocno obecną w przebiegu eventu, a może jedynie ją rozpocząć, zamknąć i delikatnie poprowadzić prelekcje i dyskusje. Decyzja zależy od organizatora i oczywiście - od tematyki spotkań. Gdzie szukać prawdziwych profesjonalistów? Dobry i bezpośredni dostęp do takich osób mają firmy zajmujące się organizacją konferencji. Istnieje także szereg agencji eventowych, które zrzeszają na zasadach umowy zlecenia osoby z różnych dziedzin, specjalistów i znawców tematu. Można także spróbować poszukiwań na własną rękę, umieszczając ogłoszenie w prasie, Internecie, bądź pytając swoich znajomych. Nie rzadko ta metoda pozwala dotrzeć do osoby rzetelnej, odpowiedzialnej i przykładającej się do swoich zadań.